Možnosti FVE

Ohrev TUV

Ohrev vody fotovoltaikou je novinka na celosvetovom trhu. Ide o dôkladne premyslený energetický systém vďaka ktorému dokáže domácnosť ohrievať energiu takmer bez údržbovom systéme, za pomocí fotovoltaických panelov inštalovaných na streche rodinného domu.

V tejto časti nájdete kompletný popis možností zapojenia tohto systému, vďaka čomu sa môžete rozhodnúť aký typ si dáte nainštalovať.

Ako pracuje fotovoltaický ohrev vody?

Fotovoltaický ohrev vody využíva na ohrev slnečné priame aj nepriame žiarenie. Výhodou tohto systému oproti klasickému vodovému systému je v tom že fotovoltaické panely vyrábajú elektrickú energiu už zo slnečného svitu, ktorá je zvedená pomocou elektrických káblov do ohrievača (zásobníka na teplú vodu), kde ohrieva vodu pomocou elektrickej špirály jednosmerným napätím do vami nastavenej hodnoty v °C. Po dohriati na vami navolenú hodnotu elektronika ohrev vody odstaví a vy sa nemusíte báť čo s prebytočnou elektrickou energiu.

Aké sú možnosti kombinovania ohrevu vody ?

  1. Ohrev TUV (vody)

Jedná sa o systém, kde sa ohrieva iba voda v bojlery (jestvujúcom alebo novom). Súčasťou dodávky sú fotovoltaické panely a zásobník vody (ak neostáva súčastný) podľa vami zvoleného objemu. Ide o najlacnejší typ systému, v ktorom nie je pripojený menič napätia (zariadenie na využitie prebytočnej energie v elektrických spotrebičoch vo vašom dome).

  1. Predohrev vody

Toto konkrétne prepojenie umožňuje predhrievať vodu externému ohrievaču ( plyn, pevné palivo, tep.čerpadlo a iné ). To znamená že ohriata voda v zásobníku prejde do Vášho externého ohrievača kde Váš ohrievač na základe teploty rozhodne či vodu ešte dohreje alebo ju len presmeruje ďalej do Vášho rodinného domu.

Taktiež výhodou takého prepojenia je, že v prípade poruchy na vašom externom zdroji tepla máte stále v podstate zdroj ohrevu, ktorý môže vodu ohrievať bez prestávky z fotovoltaikých panelov alebo s výpomocou AC špirály, ktorá je štandardnou súčasťou dodávky ohrievačov.

  1. Ohrev TUV + využitie prebytkov el. energie z panelov v rodinnom dome

Jedna sa o doplnkové elektrické prepojenie fotovoltaického ohrevu vody, kde má koncový zákazník možnosť využitia energetických prebytkov v podobe elektrickej energie v sieti rodinného domu.

Fotovoltaické ohrievače vody je možné prepojiť s meničom napätia. Iste sa pýtate ako to funguje. Jedna sa o špeciálny zásobník pre ohrev vody, ktorý po nameraní vami nastavenej teploty na ohrievači presmeruje tok jednosmernej elektrickej energie do meniča napätia. Menič túto energiu premení na striedavú elektrickú energiu s napätím 230V. Tá sa následne presmeruje do celej siete v rodinnom dome. Jedná sa o rovnaký princíp ako v prípade ON-Grid elektrárne.

V tomto prípade je potrebné požiadať distribučnú spoločnosť o stanovisko k rezervovanej kapacite (podobne ako pri ON-Grid systéme).

Výhody:

Nevýhody:

väčšia plocha panelov (paradoxne aj táto jediná nevýhoda sa javí ako veľká výhoda. Fotovoltaické panely totiž zakrývajú strechu domov a tým zabraňujú prieniku tepla do domu. Teplota v dome sa v horúcom lete znižuje o niekoľko °C)

Zaujali sme Vás?
Požiadajte o cenovú ponuku
ON-GRID systém – sieťová elektráreň

ON-GRID systém

Sieťová elektráreň

Hybridný systém

Hybridný systém

Záloha energie v batériách

Ostrovný systém

Ostrovný systém

Pre miesta bez elektrickej energie

Ohrev TUV

Ohrev TUV

Ohrem vody fotovoltalikou

späť hore